Dzogczenpa Ranjak Patrul Rinpocze - poprzednie inkarnacje

Pierwszy Dzogczenpa Ranjak Patrul Rinpocze urodził się w roku 1807 w Dzaczukha, w rejonie Kham we wschodnim Tybecie. Został rozpoznany przez Do Drupczen Dżigme Özer jako emanacja Czenreziga i Szantidewy. Na Uniwersytecie Dzogczen Szri Singha studiował sutry i tantry, osiągając najwyższe tytuły. Był wielkim uczonym i nauczycielem, szczególnie zaangażowanym w rozpowszechnianie nauk Longczen Njingthik z Linii Dzogczen, które otrzymał od swojego rdzennego nauczyciela Dżigme Gjalła Njugu, jednego z trzech wielkich uczniów Dżigme Lingpy (spadkobiercy Linii Njingthik), oraz od Mingjur Namkhai Dordże - IV Dzogczena Rinpocze.

 

 

patrul_firstPatrul Rinpocze napisał wiele tekstów, między innymi słynny Künzang Lamai Szalung ("Słowa Mego Doskonałego Nauczyciela") - bardzo klarowne i inspirujące wprowadzenie w nauki Dzogczen. Rinpocze przekazał dalej nauki Njingthik wielu wybitnym lamom swego czasu, takim jak Kathog Situ Rinpocze, Piątemu Dzogczen Rinpocze i tertonowi Sogjalowi Lerab Lingpie. Dzięki swojej aktywności Patrul Rinpocze rozprzestrzenił nauki tej drogocennej Linii Dzogczen, zapewniając nieprzerwalność przekazu ku pożytkowi wszystkich czujących istot. 
      Zawsze żył życiem wędrownika; nie posiadał żadnych materialnych dóbr czy własnego klasztoru, był często trudny do rozpoznania i słynął z nauczania w niepowtarzalny i szczególny dla siebie sposób, dopasowując styl instrukcji do słuchaczy.
      W 1887 roku - w wieku 80 lat - Rinpocze zwołał do siebie wszystkich uczniów i aby przygotować ich na swoje odejście, przypomniał im o nietrwałości wszystkiego. Aby pomóc im w usunięciu wątpliwości, poprosił ich o zadanie mu pytań, poczym udzielił im swego ostatniego błogosławieństwa.

 Drugi Dzogczen Ranjak Patrul Rinpocze urodził się w rodzinie Ranjaka Drubczena Rinpocze, słynnego lamy szalonej mądrości. Thübten Czökji Dordże- V Dzogczena Rinpocze, rozpoznał go jako wcielenie własnego Rdzennego Lamy.  Po studiach na Uniwersytecie Dzogczen Szri Singha Patrul Rinpocze udał się do prowincji Amdo w północno-wschodnim Tybecie, aby rozprzestrzeniać tam nauki. Mając 25 lat doświadczył wybuchu sporów pośród swojej świty. Oznajmił wówczas, że odejdzie jeśli  uczniowie nie posłuchają jego rad i nie zaprzestaną sprzeczek. Z powodu braku śladów z zaprzestania sporów Rinpocze udał się na odosobnienie. Po siedmiu dniach osiągnął tęczowe ciało dharmakaji i to, co uczniowie po nim znaleźli to były tylko włosy i paznokcie. 
      Podobnie jak wielu innych wielkich lamów, każda z następnych inkarnacji Patrula Rinpocze odradzała się w rodzinie Ranjak. Wnuczka Ranjak Drubczena Rinpocze była siostrą trzeciego Patrula Rinpocze, rozpoznanego przez Dzigdrel Szangchub Dordże, VI Dzogczena Rinpoche.


Trzeci Patrul Rinpocze odszedł wcześnie - już w wieku 21 lat, kiedy po zniszczeniu klasztorów w Tybecie chińskie władze zakazały religijnych praktyk. Powiedziawszy, że jego obecność nie będzie w stanie przysłużyć się czemuś pożytecznemu, ukazał objawy choroby i odszedl. Zanim zmarł oznajmił swojej siostrze, z którą miał bardzo silny związek, że nie ma powodu do zmartwienia, gdyż się wkrótce znowu zobaczą.